Y
Ü
K
L
E
N
İ
Y
O
R

Dövme Silme

Siz de büyük bir hevesle yaptırdığınız dövmenizden sıkıldınız mı? Üzülmeyin, çaresiz değilsiniz! Q anahtarlamalı lazer sistemleri yüksek enerjili kısa atımları sayesinde ciltte iz bırakmadan ve çevredeki normal dokulara zarar vermeden dövmeleri silebiliyor. Bu uygulamalar uzman ellerde yapıldığında dövmeleri etkin şekilde silerken komplikasyon riskini de minimuma indiriyor.

Sembol, isim, harf veya bir deyim… Dövmelerin nedeni çoğu zaman duyguları, yaşam tarzını veya kişilik özelliklerini dışa vurmak, kimi zaman da vücutta oluşan bir izi veya lekeyi kamufle etmek olabiliyor. Büyük bir heves ve özenle yaptırılan dövmelerin hayat boyunca vücutta taşımayı istesek de kişisel, sosyal veya iş hayatındaki değişimler ya da eşten ayrılık gibi çeşitli nedenler yüzünden insan dövme(lerin)den bir an önce kurtulmak isteyebiliyor. İşte bu noktada devreye giren Q anahtarlamalı lazer sistemleri dövme silinmesinde güçlü bir seçenek oluşturuyor.

Çevredeki dokulara zarar vermiyor

Q anahtarlamalı lazer sistemlerinde yüksek enerji tek bir güçlü kısa atımla hedefe (dövme pigmentine) veriliyor ve hedefte ısı yoluyla ani parçalanma oluşturuluyor. Çok küçük parçalara bölünen dövme pigmenti de vücudun bağışıklık mekanizmasında yer alan hücreler tarafından uzaklaştırılıyor ve yok ediliyor. Acıbadem Maslak Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Emel Öztürk Durmaz, Q anahtarlamalı lazer sistemlerinin sadece istenen hedefe yönelik lazer ışını vermeleri sayesinde çevredeki normal doku hasarının da en az düzeye indirildiğini belirterek, “Bu sayede istenmeyen yan etkilerin gelişmesi de büyük oranda önlenebiliyor” diyor.

Tüm renklerde kullanılabiliyor

Q anahtarlamalı lazerlerin dalga boylarına göre farklı türleri mevcut. Bazıları siyah, mavi ve yeşil renkli dövmelerin silinmesinde etkili olurken, diğerleri ise kırmızı, turuncu ve sarı renklerde etkili oluyor. Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Emel Öztürk Durmaz çok renkli dövmelerde işlemin etkili olabilmesi için birden fazla Q anahtarlamalı lazer sisteminin seri seanslar halinde kullanılması gerektiğini belirtiyor. Siyah dövmeler genellikle çeşitli renklerdeki dövmelerden daha iyi yanıt veriyor. Aynı şekilde amatör dövmelerden profesyonel dövmelere nazaran daha iyi sonuç alınıyor. Eski dövmelerde de yeni dövmelerden daha başarılı sonuçlar elde ediliyor. Daha önce kimyasal peeling veya dermabrazyon ya da salabrazyon yöntemi uygulanmış dövmeler ise lazer uygulamasına daha dirençli oluyor ve dövmenin tam olarak silinmesi zorlaşıyor.